کمک به فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

کمک به فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

کمک برای نجات فلامینگوهای بختگان فارس

کمک برای نجات فلامینگوهای بختگان فارس

 

با توجه به مشکل پیش آمده برای فلامینگوهای دریاچه بختگان در استان فارس، پارس لوکا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود مبلغی به عنوان کمک (هر چند بسیار اندک) برای این مورد پرداخت کرده است. امیدواریم با همکاری همه، هر چه سریعتر امداد رسانی به فلامینگوها به پایان برسد…


در ادامه بارندگی های خوب زمستان ۹۵، طبیعت دریاچه بختگان فارس، دومین دریاچه بزرگ ایران، جان تازه‌ای گرفت و چند ماهی پر از آب شد.
با آبگیری دریاچه و بازگشت حیات به آن، عرصه برای حضور دوباره انبوه پرندگان مهاجر زادآور از جمله دسته‌هاى بزرگ فلامینگوها نیز فراهم آمد. امسال پس از حدود ١٠ سال بار دیگر هزاران فلامینگو در آن لانه گزینى و تخم گذاری کردند و جوجه‌هایشان در بختگان به دنیا آمدند.

اما این شور حیات دیرى نپایید و به مرور و با شدت گرفتن گرمای تابستان، آب بختگان رفته رفته کمتر شد و این تالاب مملو از زندگى بار دیگر مبدل به بیابان و شوره زار گردید.

فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

 

فلامینگوهای بالغ جوجه‌هایشان را رها ننمودند اما برای تامین غذای خود و جوجه‌ها با چالش جدى مواجه شدند و در بستر داغ و خشک بختگان به دام مرگ تدریجى افتادند.

اواسط مرداد ۹۶ در قسمت شمالی تالاب به کمک محیط‌بانان و اهالی منطقه، گودال‌هایی کوچک حفر شده و مقداری آب از بستر دریاچه براى فلامینگو در این گودال‌ها جمع شود.
اما این آب بسیار گرم و درصد زیادی املاح و نمک داشت و باعث بسته شدن حفره های تنفسی و رسوب نمک در منقار و پرهاى پرندگان شد.
فلامینگوها همراه با جوجه‌ها که تازه توان راه رفتن پیدا کرده بودند، برای فرار از گرما و بی آبی و هم چنین تامین غذا، طى پیمایشى حدود ۶ کیلومتر از شمال دریاچه به حاشیه جنوبی آن روی آوردند.

در حال حاضر (اوایل شهریور ۹۶) جوجه‌ها کمى توان پرواز بدست آوردند اما والدین بنا بر رفتار طبیعى دیگر مانند گذشته جوجه‌ها را تغذیه نمیکنند. در نتیجه جوجه‌ها شبانه به مزارع و باغات، استخرها و جوی‌های روستاهای حاشیه جنوبی مراجعت و روز را در میانه بستر تفتیده تالاب بختگان سپری می کنند.

– استخرهاى ذخیره آب کشاورزى در حاشیه تالاب بختگان اینک مورد توجه فلامینگوهاى تشنه هستند خود مبدل به دام مرگ براى جوجه‌هاى بسیارى شده‌اند چرا که فلامینگو‌ها اساساً مانند مرغابى‌ها شناگر نیستند و پس از مدتى تلاش بى‌نتیجه براى خروج از آب عمیق، نهایتاً غرق میشوند.

– آب و غذاى کافى نیز براى این تعداد جوجه‌ى در حال رشد در نهر و استخرهاى کشاورزى حاشیه تالاب موجود نیست.

با هر جابجایى شبانه تعدادى از فلامینگوها توسط سگ‌ها و روباه‌ها از پا در مى‌آیند و یا دچار سانحه، قطع بال، شکستگى پا و گردن میشوند.

فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

فلامینگوهای دریاچه بختگان فارس

 

موارد مذکور همزمان با اینکه آمادگی و توان جوجه‌ها پایین است و قادر نیستند مسافت‌های طولانی را پرواز کنند باعث افزایش روز افزون تلفات آنها در بختگان شده است.

آماری از میزان تلفات وجود ندارد اما جوجه‌هاى بى‌جان متعددى در گوشه و کنار بستر دریاچه قابل مشاهده هستند.

اکنون یک طرح فوری نجات برای ایجاد چند حوضچه با عمق کم و در پی آن آب و غذارسانی تنظیم شده تا بتوان میزان تلفات این پرندگان زیبا را کاهش داد.

احداث حوضچه‌ها (مشابه استخرهاى کشاورزى با پوشش کف پلاستیکى) می‌تواند در طی یک ماه آینده علاوه بر آب، قوت لایموتى را در اختیار جوجه فلامینگوهاى باقیمانده در تالاب قرار دهد تا میزان توانایی جوجه فلامینگوها بالا رفته و قادر شوند خود را به مقصد بعدی برسانند.

از همه علاقمندان راستین طبیعت درخواست میشود بنا بر احساس مسئولیتى که در وجود خود نسبت به حیات وحش مظلوم و درد دیده احساس میکنند، فرصت را مغتنم شمرده و به هر میزان و در اسرع وقت یارى رسان ما براى انجام عملیات نجات جوجه فلامینگوها با اجراى تمهیدات ذکر شده باشند.

تمام هزینه‌هاى دریافتى بى‌کم و کاست صرف احداث استخرهاى کم عمق، خرید مصالح و لوله، آب رسانى، خرید پرى استارتر درجه یک جهت تغذیه دستى و هزینه‌هاى حمل و نقل خواهد شد.
هزینه مجریان این طرح نیز توسط خود افراد تقبل خواهد شد.
پیشبینى ما براى استمرار این عملیات حداکثر یک ماه و تا زمانى که جوجه ها قادر به ترک بختگان باشند، خواهند بود.

سرعت در اجراى طرح نجات بزرگترین چالش و اولویت در حال حاضر است.

بازدیدهاى میدانى و تحقیقات مفصلى نیز در مورد جانمایى حوضچه‌ها، نحوه اجرا و نوع غذاى مناسب، انجام شده که آماده ارائه به همراهان این فعالیت خواهد بود.


می‌توانید کمک‌های مالی خود را به شماره کارت یا شماره حساب زیر واریز کنید:

‎شماره کارت بانک ملت:
۶۱۰۴-۳۳۷۸-۸۱۰۳-۷۵۰۹

شماره حساب بانک ملت:
۴۴۸۳-۲۵۲۸-۹۵

به نام محمدعلى الله قلى


دیده‌بان شهرستان استهبان، استان فارس: رسول حاجى باقرى – شماره تماس ۰۹۱۷۱۳۰۵۸۷۴

احمد بحرى: نذر طبیعت – شماره تماس ۰۹۱۹۲۵۱۲۶۵۱

تیم نجات حیات وحش: محمدعلى الله قلى – شماره تماس ۰۹۱۲۱۷۷۱۵۷۳


برای عضویت در کانال تلگرام نذر طبیعت اینجا کلیک کنید.

آیدی کانال تلگرام نذر طبیعت: nazretabiat

به این مطلب امتیاز دهید: